Informacje

portretprowincji.pl

zdjęcia Jacenty Dędek
teksty Katarzyna Dędek

***

portretprowincji.pl” to przekrojowy projekt dokumentalny poświęcony Polsce małomiasteczkowej.

Prace nad zbieraniem materiałów trwały w sumie sześć i pół roku, między styczniem 2011 r., a połową 2017 r., w całej Polsce, we wszystkich województwach, w miejscowościach nie większych niż 30 tys. mieszkańców. Odwiedziliśmy kilkaset miast i wsi, zdjęcia (przy użyciu klasycznego aparatu wielkoformatowego 4×5″) powstawały w 421 miejscowościach.

Chcieliśmy zapytać mieszkańców miasteczek i wsi: co ich napędza i daje chęć do życia? Jak widzą swoje miejsce? Czy czują się szczęśliwi? Tak zaczęła się ponadsześcioletnia podróż przez polską prowincję.

Staraliśmy się stworzyć wielopłaszczyznową opowieść o ludziach żyjących w niewielkich miastach, miasteczkach, wsiach. Mimo poruszania się po lokalnych obszarach, chcieliśmy opowiadać o sprawach uniwersalnych, takich, które mogą dotyczyć każdego z nas.

Ważne były tematy społeczne, relacje międzyludzkie, życiowe niedogodności, rzeczy, które uwierają i choć dotyczą naszych konkretnych bohaterów, z imienia i nazwiska, to znane są wszystkim. Opowiadamy o tym, jak widzą siebie, swoje szanse, przyszłość. To opowieść o nas, o Polsce, która zmienia się na naszych oczach.

Mając świadomość nieuchronności procesów globalizacji i unifikacji, które niewątpliwie zmieniają polską rzeczywistość, chcieliśmy ‒ jak powiedziała Zofia Rydet ‒ „dokonać pewnego balsamowania czasu, utrwalić to, co już się zmienia i co przestaje istnieć i może już w niedługim czasie będzie trudne do wyobrażenia.”

Poza pierwszym półroczem 2011 r., w trakcie którego pracowaliśmy w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozostałe sześć lat finansowaliśmy wyłącznie z własnych środków.

https://przekroj.pl/kultura/ludzie-nam-sie-przydarzaja-joanna-kinowska

https://www.fotopolis.pl/inspiracje/galerie/33534-portret-polskiej-prowincji-zamkniety-na-360-stronach

https://www.szerokikadr.pl/fotograf-miesiaca/jacenty-dedek

https://www.youtube.com/watch?v=OzwL6T7ZL70

https://www.fotopolis.pl/temat-miesiaca/fotografia-portretowa/30157-jacenty-dedek-nie-ma-jednej-prawdy-o-polsce-malych-miasteczek

https://culture.pl/pl/dzielo/jacenty-dedek-portret-prowincji

https://www.facebook.com/watch/?v=395621424569935

https://dziennikzachodni.pl/tlumy-na-wernisazu-wystawy-fotografii-jacentego-dedka-polska-prowincja-zdjecia/ar/13911945

https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/wydarzenia/31735-portret-prowincji-jacentego-dedka-zobacz-przekrojowy-projekt-dokumentalny-poswiecony-polsce-malomiasteczkowej

http://fiat.fm/rozmowa-dnia/prowincja-w-centrum-uwagi/

http://cgk.czestochowa.pl/page/2554,aktualnosci.html?id=10732

https://www.polskieradio.pl/8/410/Artykul/2267138,Wybieram-Dwojke-21-lutego-godz-1606

http://www.artinfo.pl/pl/blog/wydarzenia/wpisy/jacenty-dedek-portretprowincji-pl/